Konferencja - Ośrodek Rehabilitacji dla Osób Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych

15

maj

2018

Konferencja

Pracując w ośrodku leczenia uzależnień staramy się wciąż doskonalić i czerpać z dostępnej wiedzy naukowej i praktycznej.

 

 

Ważne, by w terapii uzależnień być na bieżąco z aktualnymi badaniami w tej dziedzinie, korzystać z dostępnych programów i metod.  Przez okres istnienia naszego ośrodka wciąż wiele się dzieje, jeśli chodzi o leczenie narkomanii i innych uzależnień. Staramy się więc uczestniczyć w szkoleniach i konferencjach, by być na bieżąco i podnosić jakość naszej pracy.

Dziś w Krakowie odbyła się bardzo ciekawa konferencja naukowo-szkoleniowa dotycząca terapii uzależnień. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie oraz Zakład Psychologii Lekarskiej Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiegp Collegium Medicum. Komitet naukowy tego wydarzenia utworzyli: dr hab. Barbara Będkowska-Korpała, prof. dr hab. Bogdan de Barbaro, prof. dr hab. Józef Krzysztof Gierowski i mgr Jolanta Ryniak.

Jednym z wystąpień był wykład ks. dr. Jacka Prusaka na temat duchowości w psychoterapii uzależnień. Prelegent nawiązywał do mityngów dla osób uzależnionych i ich znaczenia dla trzeźwości. Jak pokazują badania, samopomocowy ruch trzeźwiściowy, czyli mityngi AA (anonimowych  alkoholików), NA (anonimowych narkomanów), AH (anonimowych hazardzistów) itp. są bez wątpienia pomocne w zdrowieniu z uzależnienia. Program “12 kroków” wypracowany przez ruch AA skupia się na sferze duchowej człowieka, której nie można ignorować w terapii.

Nas, terapeutów z ośrodka leczenia uzależnień w Pałęgach, nie trzeba do tego przekonywać. Filozofia AA jest nam bliska i jesteśmy przekonani, że leczenie uzależnień nie może pominąć tej sfery. Także leczenie narkomanii. Nasi pacjenci w trakcie leczenia są motywowani do uczęszczania w mityngach Anonimowych Narkomanów, które odbywają się w Kielcach.  Zależy nam, by mogli odczuć wsparcie innych trzeźwiejących i zaczęli się w ten sposób już podczas pobytu w ośrodku zakorzeniać w szerszej społeczności uzależnionych. Widzimy ogromny sens w programie “12 kroków”. Jesteśmy świadomi siły wspólnoty ludzi o podobnym problemie, jakim u naszych pacjentów jest narkomania. Nasze doświadczenia w terapii uzależnień pokazują, że udział w mityngach podczas leczenia wspomaga ten proces, a udział w nich już po naszej terapii umacnia jej pozytywne efekty i daje większą  sznasę na poradzenie sobie z chorobą, jaką jest narkomania.

Z kolei wykład dr. Ireneusza Kaczmarczyka dotyczył wpływu emocjonalnych traum na późniejsze funkcjonowanie człowieka. Kaczmarczyk nawiązywał w swoim wystąpieniu do przykładów swojej pracy klinicznej z osobami uzależnionymi. Podkreślał znaczenie wglądu i przepracowania emocji. Nieuświadomione i nieprzepracowane traumy determinują destrukcyjne zachowania, np. picie alkoholu, czy zażywanie narkotyków, stąd w terapii uzależnień należy się tym zająć. Odnosząc  to do  ośrodka w Pałegach mogę zdecydowanie stwierdzić, że nasz program leczenia uzależnień w dużej mierze opiera się na pracy w tym obszarze.

Iwona Mazur – specjalista terapii uzależnień

Top